Vores telefonbog er nu tilgængelig i webapp form. Ønsker du at prøve den?

Nej tak Ja tak

x
Guides

Elevers deltagelse i akkordarbejde

I Bygge- og anlægsoverenskomstens § 39 er der en bestemmelse om elevers deltagelse i akkord. Ifølge bestemmelsen kan voksne arbejdere ikke nægte elevers deltagelse i deres akkord, men der skal træffes aftale mellem arbejdsgiveren og de voksne medarbejdere om, med hvilket beløb eleven indgår i disse akkorder

Denne bestemmelse vedrører alle elevuddannelser under Bygge- og anlægsoverenskomsten, det vil sige struktørelever, brolæggerlærlinge samt tagdækkerelever.

Flere arbejdsgivere har oplevet, at de voksne arbejdere har gjort gældende, at det er deres akkorder, så arbejdsgiveren er velkommen til at stille elevens arbejdskraft til deres rådighed, men arbejdsgiveren skal betale elevens timeløn ved siden af akkorden.

Læs mere i cirkulært nr. 904 (var link til 26502)