Vores telefonbog er nu tilgængelig i webapp form. Ønsker du at prøve den?

Nej tak Ja tak

x
Guides

Er det muligt at give afkald på kørselsgodtgørelse?

En faglig voldgift har afgjort, at det er muligt for medarbejdere at give afkald på kørselsgodtgørelse efter bygge- og anlægsoverenskomstens §30 og i stedet lade godtgørelsen indgå som en del af lønnen

Paragraffen blev præciseret i en faglig voldgift i forbindelse med en entreprise i Smørum Nedre, hvor et udenlandsk vikarbureau indlogerede sine ansatte på en adresse 52 km væk. De ansatte blev tilbudt en aftale om logi og transport, og betalingen for dette ville blive trukket fra de ansattes løn.

Den faglige voldgift har afgjort, at der ikke er sket nogen brud på bygge- og anlægsoverenskomsten, og dermed vil virksomheder under denne overenskomst kunne bruge afgørelsen som rettesnor i fortolkningen af overenskomsten.

Læs mere i cirkulært nr. 883